Tabletki na podwyższenie libido – co warto o nich wiedzieć?

tabletki libido

Zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kłopoty z niskim libido dotyczą nie tylko mężczyzn, ale coraz częściej także kobiet. To właśnie z tego powodu na rynku można zetknąć się z różnego rodzaju produktami określanymi mianem „damskiej viagry”. Środki te mają działać podobnie jak te, które są tworzone z myślą o płci męskiej, a więc mają za zadanie zwiększać ochotę na seks, stanowiąc lekarstwo na problemy w sypialni. Sprawdź, w jaki sposób działają tabletki na podwyższenie libido, jakie związki można znaleźć w ich składzie oraz czy istnieją przeciwwskazania do ich stosowania.

Spadek libido – od czego zależy ochota na seks?

Mechanizmy odpowiedzialne za podniecenie seksualne u kobiet są bardzo złożone. Jest to kombinacja oddziaływania hormonów, reakcji naczyń krwionośnych, a także odpowiedzi na uwalnianie się tzw. neuroprzekaźników, które wykazują wpływ na określone obszary mózgu oraz receptory zlokalizowane w obrębie stref erogennych damskiego ciała.

Przywykło się sądzić, że przyczyną obniżonego libido u kobiet są hormony. Oczywiście w dużej mierze odpowiadają one za nastroje i ochotę na zbliżenie, ale to nie jedyny czynnik, który ma wpływ na popęd płciowy. Niekiedy problemy z potencją u pań wpływają przebyte choroby lub niektóre choroby, a dokładniej przyjmowane leki. Dodatkowo za brak zainteresowania seksem wśród kobiet może odpowiadać partner, który jest nieatrakcyjny dla swojej partnerki i rozczarowuje ją w sypialni, fundując jej nudę i rutynę.

Oto lista najczęstszych czynników, które mogą prowadzić do spadku libido:

  • środki farmakologiczne – ochotę na seks zmniejszają przede wszystkim leki o działaniu nasennym, uspokajającym, obniżającym ciśnienie tętnicze krwi, antydepresyjnym oraz niektóre tabletki antykoncepcyjne,
  • niezdrowe odżywianie – a w szczególności palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, niedostateczna ilość owoców i warzyw w codziennym jadłospisie, a także regularne spożywanie tłustych i ciężkostrawnych potraw,
  • przewlekły stres – obawa przed utratą pracy, trudne warunki mieszkaniowe, lęk przed zajściem w ciążę itp.

Na czym polega mechanizm działania preparatów na libido dla pań?

Jako recepta na problem z obniżonym popędem płciowym u kobiet w laboratoriach na całym świecie są opracowywane suplementy diety w postaci tabletek na podwyższenie libido. Na rynku można znaleźć szeroki wybór tego typu preparatów, ale co najważniejsze, przybywa produktów odznaczających się naturalnym składem, a więc niezawierających hormonów.

Dostępne w sprzedaży środki na libido dla niej, według deklaracji producentów, nie tylko spełniają swoją główną funkcję, a więc przyczyniają się do wzrostu ochoty na seks, ale także mają dodatkowe działanie, gdyż:

  • poprawiają nastrój i dodają energii,
  • regulują gospodarkę hormonalną,
  • dostarczają cennych dla organizmu składników odżywczych,
  • poprawiają jakość doznań, gwarantując niezapomniane odczucia,
  • relaksują i pozwalają się odprężyć,
  • neutralizują zmęczenie i brak koncentracji.

Warto pamiętać, że tabletki poprawiające libido działają dopiero po kilku tygodniach od momentu rozpoczęcia ich przyjmowania – nie są więc środkami doraźnymi.

Tabletki na libido dla pań – co można znaleźć w ich składzie?

Obecnie na rynku można znaleźć wiele witaminowo-ziołowych tabletek na podwyższenie libido, które nie bez powodu mają przychylne opinie wśród kobiet. W ich recepturach znajdują się bardzo często tzw. naturalne afrodyzjaki takie jak lukrecja, rozmaryn, imbir, miłorząb japoński, kapsaicyna czy żeń-szeń. Cennym składnikiem w tego typu preparatach jest także l-arginina, aminokwas, który powoduje przekrwienie narządów rozrodczych, zwiększając tym samym doznania podczas zbliżenia płciowego.

Tabletki na libido dla pań mogą ponadto zawierać cynk, witaminy (zwłaszcza witaminę C i B6) oraz ekstrakty z takich roślin jak kozieradka pospolita, kakaowiec, maca i palma sabalowa.

Czy środki zwiększające ochotę na seks są skuteczne?

spadek libido

Trudno znaleźć badania naukowe, które jednoznacznie potwierdzałyby skuteczność środków zwiększających popęd płciowy. Co więcej, tego typu preparaty mają status nie leków, a suplementów diety – a to oznacza, że ich producenci nie są zobowiązani do prezentowania organom państwowym dowodów naukowych na ich pozytywne oddziaływanie.

Zdecydowana większość tabletek na libido dla kobiet to preparaty zawierające w swoim składzie składniki pochodzenia roślinnego, dlatego do kwestii ich skuteczności należy podchodzić z rozwagą i zdrowym rozsądkiem.

Preparaty na libido dla niej – efekty uboczne i przeciwwskazania

Suplementy diety nabyte w aptece i przyjmowane zgodnie ze wskazówkami znajdującymi się na opakowaniu nie powinny powodować skutków ubocznych. Trzeba jednak pamiętać, że środki na libido nie są wskazane dla kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią, a przyjmowanie ich w zbyt dużych dawkach może powodować nudności, bóle i zawroty głowy, wzmożony ból w czasie miesiączki itp. Przyjmowanie tabletek na podwyższenie libido odradza się ponadto w przypadku przebytego zawału, udaru mózgu oraz niskiego ciśnienia tętniczego krwi. Przeciwwskazaniem jest także arytmia serca, niewydolność nerek oraz białaczka.

Pamiętaj o ostrożności!

Opisane wyżej składniki roślinne nie wyczerpują bogatego asortymentu tabletek na libido dla pań, które coraz częściej są dostępne w sprzedaży internetowej i mają liczne pozytywne opinie. W tym miejscu warto zwrócić szczególną uwagę na to, gdzie zaopatrujemy się w tego typu preparaty. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała definicję sfałszowanego leku – co prawda nie ma definicji sfałszowanego suplementu diety, jednak są znane przypadki, gdy po zbadaniu produktu nabytego od przypadkowego, internetowego sprzedawcy, okazało się, że w jego składzie znajdowały się silnie działające substancje chemiczne. Dlatego warto na koniec podkreślić, że najbezpieczniejszym miejscem do zakupu wszelkiego rodzaju preparatów na libido dla niej jest apteka. Dzięki temu możemy mieć pewność co do pochodzenia danego środka oraz bezpieczeństwa jego stosowania.