Jak zwiększyć libido, biorąc tabletki antykoncepcyjne?

libido i antykoncepcja
Antykoncepcja hormonalna, chociaż jest współcześnie jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania niechcianej ciąży, może też powodować wystąpienie wielu różnego rodzaju efektów ubocznych. Jednym z częstszych, tuż obok wzrostu wagi, jest spadek libido. Co zrobić, gdy nasza ochota na seks systematycznie spada i jak zwiększyć libido, biorąc tabletki antykoncepcyjne? O tym słów kilka.

Czy pigułki antykoncepcyjne rzeczywiście mogą obniżać ochotę na seks?

Popęd seksualny, inaczej libido, jest zależny od wielu czynników, a jego poziom zmienia się na przestrzeni lat, w szczególności u płci żeńskiej. Chociaż tabletki antykoncepcyjne pozwalają skutecznie zabezpieczyć się przed ciążą i niosą ze sobą szereg korzyści takich jak, chociażby poprawa kondycji cery czy mniej bolesne miesiączki, to jednak nie są pozbawione negatywnych działań niepożądanych. Należy do nich między innymi spadek libido.

Brak ochoty na seks jest bez wątpienia jednym z najczęściej wymienianych przez kobiety efektów ubocznych związanych z przyjmowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Czy obniżony pociąg seksualny po tabletkach to rzeczywiście fakt czy też mit? W tym miejscu należy wyjaśnić, co w dużej mierze wpływa na libido, a co może zostać zmodyfikowane przez terapię w postaci pigułek antykoncepcyjnych. Głównym hormonem odpowiedzialnym za popęd seksualny jest testosteron wraz z androgenami – to właśnie dlatego u mężczyzn występuje znacznie wyższy poziom libido.

W sytuacji, gdy sięgamy po tabletki antykoncepcyjne, poziom androgenów ulega obniżeniu. Ma to pozytywne skutki w postaci ładniejszej cery czy włosów, ale niestety może też powodować spadek libido.
Wiele kobiet odczuwa większą ochotę na współżycie w okresie tuż po owulacji. Przyjmowanie pigułek ma zadanie nie dopuścić do jej powstania, stąd brak wzrostu zainteresowania seksem w połowie cyklu miesiączkowego. W tej sytuacji winowajcą obniżonego popędu seksualnego jak najbardziej mogą być tabletki antykoncepcyjne. Trzeba jednak pamiętać, że za brak ochoty na igraszki w sypialni mogą być odpowiedzialne różne inne czynniki – może to być np. przewlekły stres czy niewłaściwa dieta, zwłaszcza jeśli obfituje w  tłuszcze oraz cukry proste.

Zwiększenie libido przy antykoncepcji – jakie istnieją sposoby?

W sytuacji, kiedy zastanawiasz się, jak zwiększyć libido, biorąc tabletki antykoncepcyjne, przede wszystkim nie czekaj na cud. Im dłużej będziesz bowiem zwlekać z rozwiązaniem problemu, tym trudniej będzie odzyskać utraconą ochotę na seks. Dlatego warto działać już w momencie, kiedy zorientujesz się, że ta forma zabezpieczania się przed ciążą powoduje, że w sypialni zaczęło wiać chłodem.

Na początku zastanów się, czy za spadek libido na pewno są odpowiedzialne tabletki antykoncepcyjne. Być może Twój związek właśnie przechodzi kryzys, a zmiana przyjmowanego preparatu niewiele pomoże. Dlatego, zanim pobiegniesz do ginekologa, zastanów się, co możesz zmienić w swojej relacji z partnerem. Jeśli masz wrażenie, że oddalacie się od siebie, wspólnie postarajcie się na nowo wzniecić pożądanie. I wcale tu nie chodzi o to, abyś zmieniła się w femme fatale. Czułe gesty, miłe słowa i wieczorne rozmowy mogą przynieść o wiele bardziej zaskakujące efekty niż skąpa bielizna i wyzywający makijaż. Nie wstydź się powiedzieć partnerowi, że odkąd bierzesz pigułki, Twoja ochota na igraszki w łóżku zmalała. Powiedz, że Ciebie także to martwi i potrzebujesz jego pomocy.

Suplementy diety na zwiększenie popędu a antykoncepcja

Chcąc zwiększyć libido, biorąc tabletki antykoncepcyjne, można też sięgnąć po dostępne w sprzedaży osłonowe preparaty ziołowe, jednak ich przyjmowanie należy skonsultować z lekarzem. W suplementach diety przeznaczonych dla kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną warto szukać przede wszystkim takich składników jak:

  • chrom, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu węglowodanów, białek i tłuszczów,
  • kwas foliowy i witamina B6, które korzystnie wpływają na samopoczucie,
  • selen, który przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania tarczycy,
  • cholina, która zmniejsza poziom homocysteiny, chroniąc w ten sposób serce wraz z naczyniami krwionośnymi,
  • cynk, który jest niezbędny w zachowaniu zdrowego wyglądu włosów, skóry oraz paznokci.

Zwiększenie libido przy antykoncepcji nie jest łatwe, ale wcale nie oznacza, że niemożliwe. Bywa, że kobieta stosująca antykoncepcję doustną unika zbliżenia nie tylko z powodu braku ochoty na seks. Przyjmowane hormony zmieniają śluzówkę pochwy, która staje się sucha i podatna na otarcia. Rozwiązaniem tego problemu mogą być żele intymne czy preparaty przywracające prawidłowy poziom nawilżenia pochwy. Innym powodem jest tycie po pigułkach – bardzo częsty efekt uboczny, który powoduje zmniejszenie poczucia własnej atrakcyjności w oczach partnera.

Co w sytuacji, gdy powyższe sposoby zawiodą?

Kiedy powyższe sposoby nie zadziałają, wówczas warto rozważyć decyzję o zmianie rodzaju antykoncepcji na inne tabletki. U kobiet skarżących się na spadek libido, niewskazane są w szczególności preparaty zawierające gestragenny antyandrogen – cyproteron. Nie ma jednak określonej grupy pigułek, po których kobieta nie będzie narzekać na brak zainteresowania seksem. Ta forma zabezpieczania się przed ciążą musi być po prostu dobrze i indywidualnie dopasowana przez lekarza ginekologa.